İstanbul Finans Merkezi Altyapı Komitesi
Skip Navigation Links.

 Basında İFM

 İstanbul Uluslararası Ulaşım Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı
ibb.gov.tr  - 22.02.2013
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM)” projesi kapsamında düzenlediği çalıştayda uluslararası ulaşım uzmanlarını İstanbul’da bir araya getirdi.
 İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Frankfurt Belediyesi arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
ibb.gov.tr  - 19.09.2012
İstanbul’la Frankfurt arasında ekonomik ve finans işbirliğini artırmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann iki belediye arasında işbirliği protokolünü törenle imzaladı.
 Abu Dabi Menkul Kıymetler Borsası İstanbul Belediyesinden Bir Heyeti Ağırladı
mubasher.info, BAE - 25.06.2012
Türkiye – İstanbul Belediyesinden bir heyet, Abu Dabi Emirliğindeki ticaret ve iş dünyasının planları, hedefleri ve girişimlerine dair menkul kıymetler borsasında incelemelerde bulundu. Bu ziyaret, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında karşılıklı işbirliği ve tecrübe aktarımı çabaları çerçevesinde gerçekleştirildi.
 İstanbul Finans Zirvesi Gerçekleşti
 - 01.10.2011
Finans dünyasının bugününün ve yarınının tartışıldığı İstanbul Finans Zirvesi; küresel düzeyde karar vericileri, bankacıları, kurumsal finansçıları, düzenleyici kuruluş yetkililerini bir araya getiren, geniş katılımlı bir toplantı olarak 28-29 Eylül 2011 tarihlerinde gerçekleştirildi.
 İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi kapsamında konferans
ibb.gov.tr - 09.02.2011
Başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem BAŞTÜRK'ün yaptığı İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) Projesi kapsamında, "Finansal Kümelenme, Ofis ve Konut Altyapısı İçin Doğru Modelleri Kurgulamak" konulu arama konferansı düzenlendi.
 İFM Eylem Takip Sistemi kurulacak
yenisafak.com.tr - 02.05.2010

Strateji ve Eylem Planında yer alan eylemlerin takibi amacıyla, İFM Eylem Takip Sistemi kurulacak, bu sisteme bilgi aktarımı, belirlenen format ve zamanlarda sorumlu kuruluşlar tarafından gerçekleştirilecek. Koordinatörlük, gelişim raporlarını altı aylık dönemler halinde düzenli olarak hazırlayacak ve kamuoyuyla paylaşacaktır. Raporda; Strateji ve Eylem Planında yer alan eylemlerin gerçekleşme durumu, finans merkezi olmaya yönelik göstergeler ve finans merkezi olma yolunda kat edilen gelişmeler izlenecek ve değerlendirilecek.

 150 bin kişilik iş projesi
AA - 02.05.2010
Başbakan Erdoğan, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi çalışmalarını koordine etmek ve yürütmek amacıyla oluşturulan konsey ve kurulların yapıları ve görev alanları konusunda genelge yayımladı.
 İstanbul Finans Merkezi çalışmaları için 8 Komite kurulacak
ANKA - 01.05.2010
İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) teknik çalışmalarını yürütmek üzere sekiz adet çalışma komitesi kurulacak. -İFM Yüksek Konsey`i, ihtiyaç duyulması halinde, çalışma komitelerine başkanlık edecek kurumları ve komite başkanlıklarının temsil düzeyini değiştirebilecek.
 İstanbul'un finans merkezi olması için ilk stratejik adım atıldı
ANKA - 02.10.2009
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merkezi Ankara'da bulunan uluslararası çapta büyüklüğe sahip kamu bankalarını, başta Merkez Bankası olmak üzere İstanbul'a taşıma hazırlıklarının devam ettiğini söyledi. Erdoğan, "Bu taşınma işlemleri de tamamlandığında İstanbul dünyanın en önemli finans şehirleriyle rekabet edebilir bir konuma yükselecektir'' dedi. Erdoğan, yaz aylarından itibaren Türkiye ekonomisinin yeniden büyüme sürecine gireceğine ve krizin etkilerini üzerinden atarak istikrarlı büyüme sürecine devam edeceğine inandığını söyledi.
 İstanbul 'küresel merkez' olacak
AA / Ankara - 16.02.2009
DPT Müsteşar Vekili Akça, İstanbul Finans Merkezi projesiyle ilgili çalışmanın hızlandığına dikkat çekti. İstanbul'un önce bölgesel ardından küresel merkez olacağını belirten Akça, "6-7 Ekim'deki IMF toplantısında bu proje açıklanacak" dedi
 İstanbul'un küresel finans ligindeki rakibi New York
AA / Ankara - 03.08.2008
İstanbul dünyanın en büyük beş finans merkezinden biri olmayı hedefliyor. İstanbul'un finans merkezi olma tartışmaları gündemde ağırlığını korurken, finans merkezi olması durumunda İstanbul, 30 yıl içinde Londra, New York, Şangay ve Tokyo'ya rakip olması bekleniyor.
 Deloitte: Istanbul 10 yıl icinde finans merkezi
Star - 30.04.2008
Deloitte, geleceğin finans merkezi olarak İstanbul"u gösterdi. Açıklamada "İstanbul, Panama, Pekin gibi şehirler yeni finansal merkez potansiyeline sahip" denildi.